13
maja
wtorek
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy
Rok liturgiczny: C/I
Pierwsze czytanie:
Dz 11, 19-26
Psalm responsoryjny:
Ps 87
Werset przed Ewangelią:
J 10, 27
Ewangelia:
J 10, 22-30

Patroni:

  • Matka Boska Fatimska,
  • Męczennicy z Aleksandrii ,
  • św. Servatius,
  • św. Agnieszka,
  • bł. Gemma,
  • bł. Magdalena Albrici,
  • św. Andrzej Hubert Fournet

Liturgia na jutro:

Pierwsze czytanie

Dz 11, 19-26
Czytanie z Dziejów Apostolskich

Ci, których rozproszyło prześladowanie, jakie wybuchło z powodu Szczepana, dotarli aż do Fenicji, na Cypr i do Antiochii, głosząc słowo samym tylko Żydom. Niektórzy z nich pochodzili z Cypru i z Cyreny. Oni to po przybyciu do Antiochii przemawiali też do Greków i głosili Dobrą Nowinę o Panu Jezusie. A ręka Pańska była z nimi, bo wielka liczba uwierzyła i nawróciła się do Pana.

Wieść o tym doszła do uszu Kościoła w Jeruzalem. Wysłano do Antiochii Barnabę. Gdy on przybył i zobaczył działanie łaski Bożej, ucieszył się i zachęcał wszystkich, aby całym sercem wytrwali przy Panu; był bowiem człowiekiem dobrym i pełnym Ducha Świętego i wiary. Pozyskano wtedy wielką liczbę wiernych dla Pana.

Barnaba udał się też do Tarsu, aby odszukać Szawła. A kiedy go znalazł, przyprowadził do Antiochii i przez cały rok pracowali razem w Kościele, nauczając wielką rzeszę ludzi. W Antiochii też po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.

Psalm responsoryjny

Ps 87
Psalm (Ps 87 (86), 1b-3. 4-5. 6-7 (R.: por. Ps 117 [116], 1b))

Wszystkie narody, wysławiajcie Pana
Albo: Alleluja

Gród Jego wznosi się na świętych górach, †
umiłował Pan bramy Syjonu *
bardziej niż wszystkie namioty Jakuba.
Wspaniałe rzeczy głoszą o tobie, *
miasto Boże.

Wszystkie narody, wysławiajcie Pana
Albo: Alleluja

Wymienię Egipt i Babilon wśród tych, którzy mnie znają. †
Oto Filistea, Tyr i Etiopia, *
nawet taki kraj tam się narodził.
O Syjonie powiedzą: «Każdy człowiek urodził się na nim, *
a Najwyższy sam go umacnia».

Wszystkie narody, wysławiajcie Pana
Albo: Alleluja

Pan zapisuje w księdze ludów: *
«Oni się tam narodzili».
I tańcząc, śpiewać będą: *
«Wszystkie moje źródła są w tobie».

Wszystkie narody, wysławiajcie Pana
Albo: Alleluja

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 10, 27
Alleluja, alleluja, alleluja

Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

J 10, 22-30
Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Obchodzono w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia Świątyni. Było to w zimie. Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona.

Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: «Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie!»

Rzekł do nich Jezus: «Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec.

Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy».

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Pan Jezus nie potrzebuje koncesji władz

ks. Michał Kwitliński ks. Michał Kwitliński

Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Żądali od Pana Jezusa publicznej deklaracji, że jest Mesjaszem. Pan Jezus nie uczynił jej do tej pory wobec starszyzny żydowskiej. Nie zgłosił się do władz po certyfikat, że ma kwalifikacje na mesjasza. Arcykapłani i reszta Sanhedrynu byli nie tylko przywódcami religijnymi, ale dysponowali realną władzą polityczną, choć ograniczoną przez Rzymian. Uważali, że to do nich należy ocena, kto jest wysłanym przez Najwyższego mesjaszem. Mieli trochę racji, gdyż posiadali największą wiedzę religijną pośród całego ludu Izraela. Wydaje się jednak, że uwikłania polityczne i społeczne powodowały, że przyjścia oczekiwanego mesjasza nie traktowali jako wydarzenia o charakterze przede wszystkim nadprzyrodzonym. Mieli wiedzę i władzę. Nie mieli jednak wiary.

Może dlatego Jezus z Nazaretu, Syn Boży namaszczony przez Ducha Świętego, nie zgłasza się do Sanhedrynu o wydanie koncesji na bycie Chrystusem. Nie dlatego, że lekceważył starszyznę żydowską. Nie lekceważył nikogo, a w szczególności Prawa mojżeszowego, które przed wiekami nadał Izraelowi sam Bóg. Ale znając mentalność tych ludzi nie chciał się do niej dostosowywać. To zatarło by nadprzyrodzony charakter Jego misji. Mówi swoimi czynami i słowami do wszystkich. Członkowie elity żydowskiej powinni byli Go przyjąć tak samo jak prości rybacy, rzemieślnicy czy rolnicy z Galilei.

Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec. Chrystus nie odrzucał faryzeuszy czy ludzi z władz Świątyni. Ale żeby być owcą w Jego owczarni, trzeba słuchać Jego głosu, zaufać Mu. Nieliczni to uczynią, jak Nikodem czy Józef z Arymatei. Ale oni chcieli być Jego uczniami, mieli wiarę, którą poprzedza pokora.
Papież Leon w homilii wygłoszonej w czasie pierwszej Mszy swego pontyfikatu mówił, że dziś jak przed dwoma tysiącami lat wielu ludzi „uważa Jezusa za osobę całkowicie pozbawioną znaczenia, co najwyżej za ciekawą postać, która może wzbudzać zdziwienie swoim niezwykłym sposobem mówienia i postępowania”. Dla niektórych jest wręcz niewygodny, chcą Go wyeliminować. Inni uważają, że jest „człowiekiem prawym, człowiekiem, który ma odwagę, który przemawia dobrze i mówi właściwe rzeczy, tak jak inni wielcy prorocy historii Izraela”. Ale nie widzą w Nim Boga, Zbawiciela świata, tym samym nie są gotowi iść za Nim, gdy przychodzi czas próby.

Choć wyznajemy wiarę w Jezusa Chrystusa, możemy popełnić błąd podobny do owych Żydów ze świątyni. Doczesne interesy, ułuda siły i bezpieczeństwa opartego tylko na naszych ludzkich możliwościach, może zasłonić nam Boga. Brak zaufania do Niego może też sprawić, że tracimy nadzieję wobec pozornej potęgi sił, które Mu się sprzeciwiają.

Dlatego jeszcze raz powiedzmy Mu: chcę należeć do Twoich owiec. Moje owce słuchają mojego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne.